Translate

10 Aralık 2015 Perşembe

İstanbul 1957


İSTANBUL
1957 / ABD / Yönetmen: Joseph Pevney
Errol Flynn , Cornell Borchers ve Nat King Cole
Konusu:

Maceraperest ve bir elmas soyguncusunu olan James Brennan (Errol Flynn) İstanbul'da gezerken 13 değerli taşlar içeren bir bilezik çalınır. Kısa sürede mücevherleri isteyen suçlular tarafından takip edildiğini anlar . Türk yetkililer tarafından kanıtlanamadığı fakat şüpheli olduğu gerekçesiyle sınırdışı edilir . Ama otelde bileziği gizlemek için zaman bulur. Beş yıl sonra tekrar İstanbul’a dönen Brennan taşların peşine düşer. Yine makamlar ve suçlular tarafından takibe alınır . Bu arada düğün gecesi yanarak olan eşinin yasını tutmaktadır. Otelde karısına benzeyen kadına (Cornell Borchers ) aşık olur. Gerçek aşkını bulmuştur, ama aklına soru işaretleri takılır. Ya karısı ölmediyse ! 


Kaldıkları otelde ki piyanist Nat King Cole’dur . Bestesi Victor Young , sözleri ise Edward Heyman'a ait olan "When I fall in Love" aslında ilk kez 1952 de Doris Day tarafından seslendirilmiştir. 
NAT KİNG COLE (1919-1965) Amerikalı Jazz müzisyeni , aynı zamanda Amerika'da televizyon şovu yapan ilk Afro-Amerikalıdır. Müziğe küçük yaşlarda kilisede başlamış ve klasik müzikten jazz'a kadar her türlü müziği seslendirmiştir. 1947 de King Cole Tiro Time'da Oscar Moore ve Johnny Miller ile beraber çalmıştır. 1956 yılında ırkçılığın kol gezdiği güneyde bir konser esnasında kaçırılır.Daha sonra kurtarılır ama bir daha asla Güneyde sahne almaz ve hayatı boyunca ırkçılık ile mücadele eder. 1961 yılında Frank Sinatra ile sahne alır ve John F.Kenndy'ye sivil haklar üzerine bir çok kere danışmanlık yapmıştır.


CORNELL BORCHERS (1925- 2014) Alman asıllı aktris film dünyasına Amerika'da girer. Her iki ülkede de sayısız filmler çevirir, önemli birkaç filmi : The Big Lift (1950) , Absender unbekannt (1950) , Die Tödlichen Träume (1951) , Never Say Goodbye (1956) ERROL FLYNN (1909-1959)
“KADINLARIMI GENÇ, VİSKİMİ YAŞLI SEVERİM” repliği ile ünlü olan Avustralyalı aktör bu filmden iki sene sonra kalp krizinden Kanada'da vefat etmiştir. Sayısız filmleri arasında, Captain Blood (1935), The Sea Hawk (1940), Santa Fe Trail (1940), They Died with Their Boots On (1941) önemli olanlarıdır. Üç adet te kitap yazmıştır. Beam Ends (1937) , Showdown (1946) ve Otobiyografisi sayılan My Wicked,Wicked Ways (1959). Martin Scorsese / The Aviator - Howard Hughes'un biyografik filminde Erroll Flynn karakteri Jude Law tarafından oynanmıştı.Casusların, suikastçilerin,soyguncuların ve aşkın yer aldığı İstanbul....

İyi Seyirler,
SB.
RUHUMUZA BİR KATKI DAHA....
NATALİE COLE VE NAT KİNG COLE DÜETİ